Co to jest badanie kliniczne - MaxMed

MaxMed
Idź do spisu treści

Menu główne:

Co to jest Badanie kliniczne?

Badaniem klinicznym jest każde badanie  prowadzone z udziałem ludzi w celu odkrycia lub potwierdzenia klinicznych, farmakologicznych, w tym farmakodynamicznych skutków działania jednego lub wielu badanych produktów leczniczych, lub w celu zidentyfikowania działań niepożądanych jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych, lub śledzenia wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych, mając na względzie ich bezpieczeństwo i skuteczność (art. 2 pkt 2 Ustawy Prawo farmaceutyczne, Dz.U. 2008 nr 45 poz. 271 z późn. zm.).
 

Postęp w medycynie i farmakoterapii jest ściśle związany ze specjalistycznymi badaniami klinicznymi, czyli naukowymi eksperymentami medycznymi, które mają na celu określenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego. Wyniki badań klinicznych dostarczają rzetelnych informacji na temat leków, procedur medycznych, metod diagnostycznych i tylko na ich podstawie jest możliwa rejestracja nowego leku. Warunkiem rozpoczęcia badania klinicznego jest uzyskanie przez Sponsora projektu pozytywnej opinii komisji bioetycznej oraz pozwolenia Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych Produktów Biobójczych. Prowadzenie badania klinicznego jest regulowane szczegółowymi przepisami prawa polskiego oraz zasadami międzynarodowymi. Przebieg badania jest skrupulatnie nadzorowany przez firmę, która je finansuje, jak i również odpowiednie władze polskie jak i zagraniczne.
 
W badaniach klinicznych najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta i zabezpieczenie jego praw, dlatego wszelkie badania muszą być prowadzone zgodnie z wytycznymi Good Clinical Practice (w skrócie GCP), czyli Dobrej Praktyki Klinicznej (DPK). Głównymi założeniami GCP są: dobro pacjenta, jego prawa i jego bezpieczeństwo są nadrzędne w stosunku do interesu nauki lub społeczeństwa oraz uzyskane dane muszą być wiarygodne i dokładne.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego